A może praca w Czechach?

praca-czechy

Rodacy pojechali za chlebem do wszystkich europejskich regionów które otworzyły swoje rynki pracy, niestety dziś masowo wracają często srogo zawiedzeni tym że nie było tak niebiańsko jak im się wydawało, sądzili że tam trawa jest bardziej zielona niż u nas. Niestety praca za granicą to szereg nowych problemów, dylematów oraz bagaż istniejących które przywieziemy z Polski.

Serwis ogłoszeniowy został utworzony z myślą o osobach które interesują się tematyką pracy jako takiej, ale także dla tych którzy poszukują pracy w Polsce czy poza granicami, praca za granicą nie zawsze jest właściwym rozwiązaniem, szczególnie teraz gdy mamy takie niedobory ludzi do pracy.

praca-czechyW jaki sposób skutecznie poszukiwać zatrudnienia, co powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej, jak zapanować nad mową ciała, gdzie poszukiwać pracy, odpowiedź na to oraz na wiele innych pytań związanych z pracą odnajdziesz w serwisie praca-budowa.pl, dobra praca to skarb.

W dobie recesji pracę utraci wielu ludzi w kraju oraz za granicą, przedsiębiorcy szukają oszczedności, niektórzy zwalniają pracowników tak na wszelki wypadek oczekując poprawy koniunktury.

Minimalna pensja, jaką można zarobić w Czechach, to ok. 6700 koron. To nie jest wiele jeśli przyjmiemy, że średnie zarobki w Danii wynoszą ok 3000 euro. Kwota ta może ulegać zmianie każdego roku budżetowego, w zależności od sytuacji ekonomicznej kraju (sporych wahań spodziewać się jednak nie należy). Nie da się ukryć, że jest to kwota znacznie niższa niż w krajach „starej” Unii, które stosują pojęcie płacy minimalnej. Przypomnę jednak, że koszty utrzymania w Czechach nie są tak wysokie. Stosunkowo tanie jest chociażby jedzenie, choć po rozszerzeniu Unii Europejskiej również w Czechach zaczęły się masowe podwyżki.Według unijnego serwisu EURES, najwięcej można zarobić, obok Pragi, w Pilznie. Najwyższymi zarobkami, zresztą podobnie jak w Polsce, pochwalić się mogą wysoko wykwalifikowani specjaliści, dyrektorzy, prezesi, prawnicy, naukowcy i architekci. Średnia czeska wypłata przekracza nieznacznie 16 300 koron. Jeśli chodzi o pensje, zazwyczaj wypłacane są w odstępach miesięcznych, a prawo dopuszcza wypłacanie zarobków w walucie innej niż korony. Zupełnie inaczej wypłaty wyglądają w Niemczech, gdyż są one wypłacane co miesiąc. Od zarobków odprowadzany jest oczywiście podatek dochodowy, składka na ubezpieczenie społeczne, itp.

Dodaj komentarz